Територіальні органи ДФС
у Закарпатській області

Офіційний портал
Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Опитування
Який із запропонованих нових наборів даних у формі відкритих даних Ви вважаєте є найбільш пріоритетним

Лист ГУ ДФС у Закарпатській області № 2524

15.12.2015

Головне управління ДФС у Закарпатській області на лист про надання роз’яснення щодо перерахунку і повернення єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, податку на доходи з фізичних осіб та військового збору, повідомляє наступне.

Щодо здійснення перерахунку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування із середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Відповідно до частини сьомої ст. 7 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, зі змінами та доповненнями, виплати, які компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, не є базою нарахування та утримання єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - ЄВ).

Частиною 3 ст. 119 Кодексу законів про працю (далі - КЗпП) передбачено гарантії для працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію, зберігаються місце роботи, посада і компенсується із бюджету середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, в яких вони працювали на час призову, незалежно від підпорядкування та форми власності. Виплата таких компенсацій із бюджету в межах середнього заробітку провадиться за рахунок коштів Державного бюджету України в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України постановою від 04 березня 2015 року № 105 затвердив Порядок виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок № 105), який набрав чинності з 17 березня 2015 року.

Порядком № 105 визначено механізм виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, за рахунок коштів, передбачених у додатку № 3 Закону України від 28 грудня 2014 року № 80-VIII “Про Державний бюджет України на 2015 рік”, зі змінами і доповненнями (далі - Закон № 80), за програмою 2501350 “Компенсація підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період”.

Тобто, суми компенсаційних виплат підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, які виплачуються роботодавцем відповідно до Порядку № 105, не є базою нарахування та утримання ЄВ, починаючи з березня 2015 року.

Разом з тим, Закон № 80 набрав чинності з 01 січня 2015 року (п. 1 Прикінцевих положень Закону № 80).

Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 2015 року № 911 внесено зміни і доповнення до Порядку № 105, зокрема, встановлено, що дія цієї постанови поширюється на громадян України, які починаючи з 18 березня 2014 року були призвані на військову службу за призивом під час мобілізації, на особливий період.

Враховуючи зазначене, роботодавець, у зв’язку з набранням чинності порядку виплати компенсації, має право здійснити перерахунок ЄВ із середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Згідно п.9 Розділу ІV Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 квітня 2015 року за № 460/26905 (далі – Порядок № 435), у разі якщо платники донараховують або зменшують суму єдиного внеску на суму заробітної плати (доходу), нарахованої в попередніх звітних періодах, застосовують у таблиці 6 додатка 4 звіту щодо сум нарахованого ЄВ коди типу нарахувань 2 та 3 передбачених переліком кодів типу нарахувань 1 – 12 і відповідно у рядку 6 таблиці 1 додатка 4 “Донараховано та/або доутримано єдиний внесок у зв’язку з виправленням помилки, допущеної в попередніх звітних періодах (р. 6.1 + р. 6.2 + р. 6.3)” та рядок 7 «Зменшено суму єдиного внеску у зв’язку з виправленням помилки, допущеної в попередніх звітних періодах (р. 7.1 + р. 7.2 + р. 7.3)” формуються шляхом нарахування сум ЄВ на суми виплат нарахованої заробітної плати / доходу у межах максимальної величини, що вказані в таблиці 6 додатка 4 звіту щодо сум нарахованого ЄВ з урахуванням кодів типу нарахувань.

У рядку “Зміст помилки” вказується період, в якому виявлено помилку, та сума і вид виплати, на яку не нараховано та/або зайво нараховано ЄВ. За наявності декількох помилок описується кожна з них.

Відповідно до ч. 13 ст. 9 Закону №2464 та п.3,4 Порядку зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затвердженого наказом Міндоходів України від 09.09.2013 р. № 450 сума надміру або помилково сплаченого єдиного внеску зараховуються в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску або повертається платникам у порядку і строки, визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, Пенсійним фондом та фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Щодо здійснення перерахунку податку на доходи фізичних осіб.

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - ПКУ), пп. "и" пп. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 якого передбачено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються, зокрема, компенсаційні виплати з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Водночас відповідно до пп. 164.2.1 п. 164.2 ст. 164 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту).

При цьому роботодавець та/або податковий агент має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку за будь-який період та у будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування, незалежно від того, чи має платник податку право на застосування податкової соціальної пільги (пп. 169.4.3 п. 169.3 ст. 169 ПКУ).

Враховуючи вищезазначене, роботодавець в разі отримання компенсаційних виплат з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, які виплачуються таким роботодавцем відповідно до Порядку № 105 має право здійснити перерахунок податку на доходи фізичних осіб із середнього заробітку вказаної категорії осіб.

Щодо здійснення перерахунку військового збору.

Згідно з пп. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ платниками військового збору є особи, визначені п. 162.1 ст. 162 ПКУ.

Об'єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПКУ (пп. 1.2 п. 16 прим. 1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ), зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включається дохід у вигляді заробітної плати (пп. 164.2.1 п. 164.2 ст. 164 ПКУ).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 ПКУ (пп. 1.4 п. 16 прим. 1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПКУ).

Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати збір із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку збору 1,5 відс. (пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 ПКУ).

Відповідно до пп. 1.7 п. 16 прим. 1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ від оподаткування військовим збором звільняються доходи, що згідно з розділом IV ПКУ не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у підпунктах 165.1.2, 165.1.18, 165.1.25, 165.1.52 п. 165.1 ст. 165 ПКУ.

Згідно з пп. "и" пп. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються, зокрема, компенсаційні виплати з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Роботодавець та/або податковий агент має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку за будь-який період та у будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування, незалежно від того, чи має платник податку право на застосування податкової соціальної пільги (пп. 169.4.3 п. 169.4 ст. 169 ПКУ).

Враховуючи зазначене, роботодавець має право здійснити перерахунок військового збору, утриманого із середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, у разі отримання компенсаційних виплат з бюджету відповідно до Порядку N 105.

Таким чином, у разі повернення підприємству коштів з державного бюджету у межах компенсації середнього заробітку працівників, призваних на військову службу, платник податку проводить перерахунок на повернення податку і зазначає їх у податковому розрахунку (форма № 1ДФ) у періоді, в якому проведено таке повернення, з від’ємним значенням.

Наприклад. Найманому працівнику, призваному на військову службу за призовом під час мобілізації, роботодавцем за І квартал 2015 року нараховано середньомісячний дохід у сумі 12000 грн., з них відраховано податку на доходи фізичних осіб 1735,20 грн. та військового збору – 180 грн.

Відображення у податковому розрахунку ф. 1ДФ за І квартал 2015 року:

у розділі І “Суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і суми утриманого з них податку”:

-графи 3а, 3 “Сума нарахованого/виплаченого доходу” – 12000 грн.;

-графи 4а, 4 “Сума утриманого податку” – 1735,20 грн.;

-графа “Ознака доходу” – “101”;

у розділі II “Оподаткування процентів, виграшів (призів) у лотерею та військовий збір” рядок “Військовий збір”:

-графи 3а, 3 “Сума нарахованого/ виплаченого доходу” – 12000 грн.;

-графи 4а, 4 “Сума утриманого податку” – 180 грн.

Органами соціального захисту у II кварталі проведено повернення коштів підприємству з державного бюджету на виплати компенсації у межах середнього заробітку працівника за І та II квартали 2015 року.

Відображення у податковому розрахунку ф. 1ДФ за ІІ квартал 2015 року:

у розділі І “Суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і суми утриманого з них податку”:

-графи 3а, 3 “Сума нарахованого/ виплаченого доходу” – 12000 грн.;

-графи 4а, 4 “Сума утриманого податку” – 0 грн.;

-графа “Ознака доходу” – “128”.

При цьому необхідно провести сторно за ознакою “101” щодо сум, відображених у звітності за І квартал 2015 року, та проставити їх у звітності за II квартал 2015 року зі знаком мінус щодо сум нарахованого та виплаченого доходу, тобто:

-графи 3а, 3 “Сума нарахованого/ виплаченого доходу” – “-12000 грн.”;

-графи 4а, 4 “Сума утриманого податку” – “- 1735,20 грн.”;

у розділі II “Оподаткування процентів, виграшів (призів) у лотерею та військовий збір” рядок “Військовий збір”:

-графи 3а, 3 “Сума нарахованого/ виплаченого доходу” – 12000 грн.;

-графи 4а, 4 “Сума утриманого податку” – “-180 грн.”.

А також зазначити виплати за II квартал 2015 року:

у розділі І “Суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і суми утриманого з них податку”:

-графи 3а, 3 “Сума нарахованого/ виплаченого доходу” – 12000 грн.;

-графи 4а, 4 “Сума утриманого податку” – 0 грн.;

-графа “Ознака доходу” – “128”.

Довідково повідомляємо, що інформаційно-довідковий департамент Державної фіскальної служби України надає відповіді на запитання платників податків з питань застосування податкового законодавства та порядку нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за телефоном 0-800-501-007 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів) з 8.00 до 20.00 (крім суботи та неділі) та в Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі на офіційному сайті Державної фіскальної служби України за адресою sfs.gov.ua.

 

Заступник начальника

Головного управління                                  Ю.Ю. Сакалош

До списку