Територіальні органи ДФС
у Закарпатській області

Офіційний портал
Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Опитування
Який із запропонованих нових наборів даних у формі відкритих даних Ви вважаєте є найбільш пріоритетним

Лист ГУ ДФС у Закарпатській області №2384

24.10.2016

Головне управління ДФС у Закарпатській області розглянуло в межах своєї компетенції запит про надання роз’яснення щодо оподаткування та нарахування єдиного соціального внеску із сум нарахованої стипендії за рахунок власних коштів установи, та повідомляє наступне.

Порядок призначення і виплати стипендій (далі - Порядок) затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2004 року N 882 «Питання стипендіального забезпечення».

Пунктом 1 Порядку визначено осіб, на яких поширюється дія Порядку та які навчаються у навчальних закладах та наукових установах за рахунок коштів загального фонду державного бюджету, у навчальних закладах, що перебувають у власності Автономної Республіки Крим, та комунальних навчальних закладах за рахунок коштів відповідних бюджетів.

Згідно з пунктом 4 Порядку особам, зазначеним у п. 1 Порядку, можуть призначатися академічні та/або соціальні стипендії.

Відповідно до п. 5 Порядку академічними стипендіями є, зокрема, стипендії Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, іменні стипендії, які призначаються учням, студентам, курсантам вищих навчальних закладів, а також курсантам, слухачам та ад'юнктам вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів за результатами навчання, розміри та порядок призначення яких визначаються окремими нормативно-правовими актами.

Разом з тим, п. 2 Порядку передбачено, що учням, студентам, курсантам вищого навчального закладу, слухачам, клінічним ординаторам, аспірантам і докторантам, які навчаються згідно з угодами, укладеними між навчальними закладами або науковими установами та фізичними або юридичними особами, стипендії можуть виплачуватися за рахунок коштів цих осіб, якщо це встановлено умовами укладеної угоди.

Згідно п.3 ст.62 Закону України від 01.07.2014 №1556-VII «Про вищу освіту» особи, які навчаються у вищих навчальних закладах за денною формою навчання, можуть отримувати інші стипендії, призначені фізичними (юридичними) особами.

Попри те, що у багатьох нормативно-правових актах України використовується поняття «стипендія», в чинному законодавстві термін «стипендія» не визначений. У сучасних тлумачних словниках стипендія визначається як:

постійна грошова допомога, що надається регулярно (зазвичай щомісяця) учням, студентам середніх спеціальних та вищих навчальних закладів, а також аспірантам та докторантам, за умови успішного навчання;

регулярна грошова допомога, яка надається тим, хто навчається в учбових закладах, а також особам, які перебувають в аспірантурі, докторантурі і т. п.

Отже, стипендія не пов'язана з оплатою праці і відноситься до грошової допомоги, яка має постійний (регулярний) характер.

Оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом IV Податкового кодексу України. Відповідно до п. 163.1 ст. 163 ПКУ об'єктом оподаткування резидента є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Загальний оподатковуваний дохід – це будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду (п. 164.1 ст. 164 ПКУ).

Перелік доходів, що включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, визначено підпунктами 164.2.1 - 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 ПКУ. Крім того, до цього переліку включаються інші доходи, крім зазначених у ст. 165 ПКУ, що передбачені п.п. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 ПКУ.

Статтею 165 ПКУ визначено кінцевий перелік доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, тобто не підлягають оподаткуванню у джерела виплати.

Так, згідно із п.п. "б" п.п. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 ПКУ до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається, зокрема, сума стипендій України, призначених законом, постановами Верховної Ради України, указами Президента України.

Відповідно п.п. 165.1.26 п. 165.1 ст. 165 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума стипендії (включаючи суму індексації, нараховану відповідно до закону), яка виплачується з бюджету учню, студенту, курсанту військових навчальних закладів, ординатору, аспіранту або ад'юнкту, але не вище ніж сума, визначена в абзаці першому підпункту 169.4.1 пункту 169.4 статті 169 цього Кодексу. Сума перевищення, за її наявності, підлягає оподаткуванню під час нарахування (виплати) за ставкою, визначеною пунктом 167.1 ст. 167 цього Кодексу.

Також п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення ПКУ передбачено, що тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір (далі - збір).

Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені ст. 163 ПКУ (пп. 1.2 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 ПКУ, за ставкою 1,5 відсотка від об’єкта оподаткування, визначеною п.п. 1.3 п. 16¹ підрозділу 10 Розділу XX ПКУ (п.п. 1.4 п. 16¹ підрозділу 10 Розділу XX ПКУ).

Враховуючи викладене вище, сума грошової допомоги (стипендія) що виплачується (нараховується) студенту, аспіранту за рахунок власних коштів установи, то сума такої стипендії включається до розрахунку загального місячного (оподатковуваного) доходу платника податку як інші доходи та оподатковується податком на доходи фізичних осіб та військовим збором на загальних підставах.

Закон України «Про збір і облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464 - VІ (далі - Закон № 2464), яким регулюється нарахування і сплата єдиного соціального внеску, визначає перелік платників цього внеску (ст. 4 Закони № 2464) і базу для його нарахування (ст. 7 Закону № 2464). При цьому база для нарахування ЄСВ вказана для кожного виду платників, зазначених в ст. 4 Закону № 2464.

Крім того, пунктом 1 частини першої ст. 7 Закону № 2464 визначено, що базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) для роботодавців є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі – Закон № 108) та сума винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Згідно пункту 3.32 Інструкцій зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 р. № 5, яка розроблена відповідно до Законів України «Про державну статистику» та «Про оплату праці» серед виплат, що не відносяться до фонду оплати праці є суми матеріальної і благодійної допомоги, виплачені особам, які не перебувають у трудових відносинах з підприємством.

Довідково повідомляємо, що інформаційно-довідковий департамент Державної фіскальної служби України надає відповіді на запитання платників податків з питань застосування податкового законодавства та порядку нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за телефоном 0-800-501-007 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів) з 8.00 до 20.00 (крім суботи та неділі) та в Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі на офіційному сайті Державної фіскальної служби України за адресою sfs.gov.ua

Перший заступник начальника

Головного управління О.М. Гопа

До списку